Sistem & İmalatlarımız / Peletleme Sistemleri
MIS Makina, MIS Industry

Son dönemin en doğal enerji kaynaklarından birisi olarak nitelendirilen pelet, her türlü odun artığı ve ormansal artıkların öğütülerek talaş tozu haline getirildikten sonra, yüksek basınçla preslenerek sıkıştırılması ile oluşturulan enerji elde etmek maksadıyla kullanılan küçük yakıt parçacıklarına denir.Enerji kaynaklarının azalmış olduğu günümüzde alternatif bir enerji kaynağı oluşturulmaktadır. Fosil yakıtlara göre çok daha ucuz olup, aynı enerjiye daha ucuza ulaşmanızı sağlamaktadır.

Pelet, odun atıklarının çok ince bir şekilde makinelerde öğütülerek talaş tozu haline getirilmesi ile üretilmektedir. Elde edilen talaş tozları yüksek derecelerdeki fırınlarda kurtulmaktadır. Kurutma işlemi oldukça önemlidir çünkü pellet dediğimiz odun atıklarının bünyesinde yer alan nem kurutma işlemi sırasında büyük oranda ortadan kaybolmaktadır. Nem ortadan kaybolduğu için çok daha kaliteli bir şekilde yanma meydana getirilecek olan pelletin imalatında yer alan son aşama fırında kurutulan toz odun parçalarının yüksek oranda preslenerek basınç altında şekillendirilmesidir.

Fırınlama sırasında nemi büyük oranda arındırılmış olan pellet sadece yüzde 7 ile 12 arasında nem içermektedir. Kuru odunla kıyaslandığında oldukça düşük olan nem miktarı yanma sırasında kalori artışını ortaya çıkartacağından dolayı çok daha kaliteli bir şekilde ısıtma meydana getirecektir. Elde edilmiş olan pellet parçacıkları normal bir odunla kıyaslandığında % 300 oranında daha fazla ısı vermektedir. Bu şekilde iç mekânların ısıtılması için son derece ideal olan pellet silindir şeklinde imal edildiği için kolay bir kullanım da ortaya çıkartmaktadır. Kalori değeri 4500 kcal / kilograma kadar çıkabilmektedir. Yanma sırasında karbondioksit üretmeyen pellet son derece temiz ve çevre dostu bir yakıt türüdür. Tamamen doğal ürünlerden elde edildiği için sürdürülebilir enerji sınıfında yer almaktadır. Ozon tabakasını delen karbondioksit salınımı minimum seviyelerde yer almakla beraber , pelet çevre ve insan sağlığına en uygun olan katı yakıt türü olarak dikkat çekmektedir.

İletişim

Telefon : 0533 275 0653 / 0532 528 1068
E-posta : info@misindustry.com - bedizergin@gmail.com
Adres : Bahcelievler Mah. Zeyyad Mandalinci Cad. Kucuk san. sitesi D Blok No:6D/8 Turgutreis Bodrum/MUGLA